על גירים וחסכון בדלק

 
 
גירים וחסכון בדלק
 
 
 
נהגים המעוניינים לחסוך בהוצאות צריכים לקחת בחשבון את היתרונות של תיבת ההילוכים הידנית. בעזרת נהיגה נכונה ברכב ידני ניתן לחסוך לא מעט דלק, בעיקר על ידי ניצול היכולות שלהילוכים גבוהים. בעוד תיבת הילוכים אוטומטית מוסיפה משקל לרכב, ולכן דורשת צריכת דלק גבוהה יותר, תיבה ידנית אינה זקוקה לעודף דלק משום שהיא אינה מאבדת כוח.
 
 
 
 

שמירה על הגיר לטווח הארוך

 
בנסיעה ברכב עם גיר ידני יש להקפיד על העברת הילוכים תקינה. מנוע שעובד קשה מדי צורך דלק בהתאם, לעומת רכב המשייט על פני הכביש, ולכן לא מפיק סיבובי מנוע מיותרים. יתרה על כך, רכישת רכב עם תיבת הילוכים ידנית תאפשר חיסכון מיידי בעלות ובטיפולים. גיר ידני נחשב אמין יותר, המחירים של רכבים חדשים בעלי תיבת הילוכים ידנית נמוכים, והביקוש נותר יחסית גבוה.
 

היתרונות של תיבת הילוכים ידנית

 
מבחינת חיסכון בדלק כדאי לנצל את תיבת ההילוכים הידנית, אך ניתן למצוא יתרונות נוספים המלווים שימוש בגיר מן הסוג הזה:

  • ביצועים – תיבת הילוכים אוטומטית מתוכננת להמרת מומנט והפעלת מחשבים, בעוד תיבה ידנית עוסקת בביצועים עצמם. בין אם אתם בעלי ניסיון בנהיגה ספורטיבית או חובבי הנהיגה הסולידית, תיבת הילוכים ידנית תאפשר רמת גבוהה יותר של ניצול הפוטנציאל ברכב.

  • עירנות – תיבת הילוכים ידנית מחייבת את הנהג לקחת חלק פעיל בנסיעה, ולכן מונעת תאונות דרכים.

  • אמינות – התחזוקה השוטפת של תיבת הילוכים ידנית היא לא רק זולה יותר מתיבה אוטומטית, אלא גם אמינה בטווח הקצר ובעיקר בטווח הארוך. רכבים אוטומטיים עם ותק של מעל 5 שנים על הכביש סובלים מבעיות אותן קשה למצוא ברכבים ידניים.
 

עוד דרכים לחסוך בדלק

 
לאחר שמחליטים לרכוש רכב ידני על מנת לחסוך בדלק ניתן, ואף מומלץ לאמץ עוד כמה עקרונות נהיגה נכונים:

  1. תזמון - נסו להימנע מפקקים על ידי יציאה מוקדמת לעבודה וחזרה מוקדם הביתה.
  2. תכנון - תכננו מראש נסיעות ארוכות, וכך תוכלו לבחור את הדרך הקצרה ביותר אל היעד.
  3. מזגן או חלון – בנסיעה בכבישים בינעירוניים במהירות של מעל 60 קמ"ש עדיף להפעיל מזגן מאשר לפתוח את החלון.
  4. כיוון ותחזוקה – טיפולים שוטפים ברכב לצורך כיוון המנוע יבטיחו עבודה אופטימאלית וימנעו בזבוז של דלק.
  5. לחץ אוויר – צמיגים הם אחד האלמנטים החשובים ביותר בכלי הרכב שלכם. מלבד העובדה שהם יכולים למנוע תאונות, לחץ אוויר לא תקין גורם לרכב להתאמץ, וכך מבזבז דלק, ומעלה את הצריכה הנדרשת ברמה משמעותית.
  6. האצה – העדיפו להאיץ באופן מתון, ולוותר על האצות אגרסיביות אשר מאיצות את פעולת המנוע, ולכן גם שורפות דלק בהתאם.

קל יותר לבחור בין גיר ידני לאוטומטי כאשר מכירים את כל השיקולים. חובבי נהיגה ממליצים על תיבה ידנית עקב יתרונות של חיסכון, אמינות והנאה, לעומת משפחות אשר עדיין מצדדות בתיבה אוטומטית ומפנקת. בסופו של דבר, הבחירה חייבת להתבסס על הצרכים האישיים שלכם ועל שיקולי עלות מול תועלת.