המדריך לבלימת הרכב במצב חירום

 
 
בלימת חירום
 
 
 
כולנו מכירים תאונות דרכים מחרידות שגובות חיים שלמים של מספר קורבנות, בשל שחיקת הבלמים ואובדן השליטה עליהם. במרבית המקרים, התאונה יכלה להימנע באמצעות נקיטת אמצעי זהירות, כמו שליטה במהירות והאטת הרכב. אז איך עושים את זה? במאמר זה נציג לכם את כל הדרכים להאטת הרכב ועצירתו במצבי חירום, וגם איך למנוע מראש מצבי אובדן בלמים.
 
 
 
 

מה לעשות כשהברקס לא עובד

 
הדבר החשוב ביותר שיש לעשות הוא להשתמש בתיבת ההילוכים של הרכב על מנת להאט את מהירות נסיעת המכונית. פעולה זו אפשרית עבור כל סוגי המכוניות ובכל סוגי תיבות ההילוכים, כולל תיבות הילוכים אוטומטיות.
 

איך עושים זאת בפועל

 
הרעיון הוא לבלום את המנוע בשביל להאט את הרכב. כל שאתם צריכים לעשות הוא להוריד במהירות הדרגתית את ההילוכים (מחמישי לרביעי, מרביעי לשלישי וכן הלאה), על מנת להאט את מהירות הנסיעה למהירות נמוכה מספיק, ובתוך כך, גם עם הבלמים השחוקים ביותר תצליחו לעצור את הרכב.
 

האטת הרכב עם תיבות הילוכים שונות

 
כאשר מדובר בתיבת הילוכים אוטומטית כמו טיפטרוניק או רובוטית, הפעולה נעשית על ידי הסטת ידית ההילוכים למצב בו ניתן לשלוט באופן ידני על פעולת ההילוכים, להזיז את הידית לכיוון המינוס (-) ולהתחיל בהדרגה להוריד הילוכים.

אם יש לכם תיבת הילוכים אוטומטית פשוטה, בה לא ניתן להזיז הילוכים ידנית, אפשר להגביל את ההילוכים בהעברת הידית מ-D ל-L (או s או 3 תלוי ברכב שלכם).
 

במצב חירום – הורידו את הרגל מן הגז

 
במקביל להורדת ההילוכים, יש להוריד את הרגל מדוושת הגז. ברגע שתורידו את ההילוכים, ותחדלו מהאצה, המנוע יגיע לרמות סיבוב גבוהות, מה שישמש כמעצור לכוח האינרציה ותאוצת הרכב במדרון.